top of page
Szukaj

Od czego zależy wysokość alimentów?

  • Zdjęcie autora: kancelaria radcy prawnego
    kancelaria radcy prawnego
  • 24 lip 2019
  • 1 minut(y) czytania

Zaktualizowano: 27 lip 2019

Niekiedy prawdziwe problemy w małżeństwie dopiero po rozwodzie. Podział majątku, opieka nad dziećmi, obowiązek alimentacyjny? Wszystkie te sprawy budzą wiele emocji i nieporozumień.


Wielokrotnie można usłyszeć głos rozżalonych byłych mężów, którzy twierdzą, że alimenty ustalone na ich dzieci są elementem zemsty byłej żony i nie mają odniesienia do rzeczywistych potrzeb dziecka. Wysokość alimentów może zostać ustalona w wyroku bądź w ugodzie sądowej, jak również w umowie między małżonkami.

Decydując o wysokości alimentów sąd bierze pod uwagę koszty utrzymanie dziecka i możliwości finansowe osoby zobowiązanej.

Konieczne jest kompleksowe podliczenie wydatków. Należy uwzględnić zakwaterowanie, opłaty za media, szkołę, wyżywienie, wyjazdy. Rodzice mają obowiązek ustawowy troszczyć się o fizyczny i duchowy rozwój dziecka i przygotować je (odpowiednio do jego uzdolnień) do pracy dla dobra społeczeństwa.



Drugim czynnikiem branym pod uwagę są możliwości zobowiązanego małżonka. Istotne jest, że nie zawsze stanowią o nich realne dochody. Przyjmuje się nie tylko jego faktyczne zarobki, lecz także to, ile mógłby zarabiać gdyby w aktualnej sytuacji rynkowej w pełni wykorzystywał swoje możliwości, oczywiście stosowanie do swojego wykształcenia, doświadczenia zawodowego, stanu zdrowia czy wieku. Kryterium oceny możliwości zobowiązanego w kwestii zarobkowania może być m.in. staż pracy, dotychczasowe zarobki, stopień posiadanego wykształcenia, fakt ukończenia kursów specjalistycznych. W szczególności będzie miało to miejsce wtedy, gdy zobowiązany nie osiąga wyższych dochodów z przyczyn nie zasługujących na aprobatę np. próba uniknięcia płacenia alimentów.


 
 
 

Comments


Subskrybuj

©2019 by Kancelaria Radcy Prawnego Iwona Trzósło. Proudly created with Wix.com

bottom of page